Co jest konieczne do kierowania motorówką oraz ile one mogą kosztować?

Po m.in. krajowych akwenach pływa wiele różnorodnego typu jednostek pływających. Od łódek, desek surfingowych po rowery wodne czy łodzie silnikowe.
Co interesujące, w naszym kraju na tzw.

śródlądziu, żeby móc sterować jachtami o długości poniżej 7,5m nie jest wymagany żaden patent żeglarski. Tak jak w wypadku niewielkiej motorówki o silniku mniejszym niż 10Kw.

Jeżeli masz ochotę rozszerzyć swą wiedzę na opisywany wątek, to przejrzyj nowy tekst (https://naturalhotel.pl/sala-konferencyjna-ostroda-mazury), który z pewnością będzie dla Ciebie niezwykle ciekawy.

Wówczas w przypadku większych jednostek konieczny jest odpowiedni patent lub certyfikat. Dokument taki można by wyrobić we właściwym związku sportowym. Najmniejsze prawa odnośnie motorówek to sternik motorowodniactwa. Mając je, można legalnie pływać motorówką mającą silnik o mocy do 60 Kw, tak na śródlądziu, jak i na morzu. W tym jednak wypadku muszą być to rejsy w dzień i nie dalej niż dwie mile morskie od nadbrzeża. Do zdobycia koniecznych uprawnień, trzeba posiadać m.in. ukończony 12 rok życia, skończone przeszkolenie oraz zaliczony stosowny egzamin. W wypadku większych jednostek wymogi są stosownie bardziej znaczące. Naturalnie warto jest uzyskiwać uprawnienia stopniowo, razem z powiększaniem się doświadczenia właściciela łodzi motorowej.

motorówki

Autor: Matthias Haas
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób jednak prezentują się inne rzeczy związane z posiadaniem tego typu urządzenia? Do przewiezienia łódki wymagana jest szczególna przyczepa, z kolei na wodzie teoretycznie mogą być zaledwie zacumowane do nadbrzeża, lecz najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie własnego hangaru. Lepszą wiadomością jest to, że motorówki nie musiałyby być specjalnie kosztowne.

Nowy sprzęt można by zakupić nawet za parę albo paręnaście tys. złotych. Oczywiście dotyczy to mniejszych motorówek. Te z większym silnikiem kosztują odpowiednio więcej.