Co to są Kresy oraz dlaczego warto odwiedzić tamte rejony?

W czasie 20-lecia międzywojennego mapa naszego kraju wyglądała całkowicie w inny sposób niż obecnie. Nasza granica wschodnia była przesunięta w większym stopniu na wschód oraz obejmowała takie miasta jak Lwów czy Wilno, z kolei nasza zachodnia granica nie obejmowała takich miast jak Poznań czy Wrocław.

wakacje

Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com
Po konferencji w Jałcie, jaka miała miejsce w pierwszej połowie lutego 1945 r., przedstawiciele trzech ogromnych mocarstw, czyli J. Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt ustalili, że Rosja zajmie część wschodnich ziem Polski w zamian za część ziem wliczających się do tej pory do Niemiec. Polskie Kresy Wschodnie stały się częścią takich krajów jak Ukraina, Białoruś i Litwa. Obecnie nie ma większego problemu, aby zwiedzić dawne miasta. Można to wykonać na własną rękę albo korzystając z oferty jakiegoś biura turystycznego.

Zaintrygowały Cię poniższe treści? Szalenie nas to raduje i jednocześnie zachęcamy Cię do serwisu twórcy po następną porcję wątków.

Organizowane są m.in. wyjazdy do Lwowa, w czasie których można by zwiedzić Operę Lwowską, Browar Lwowski czy tamtejsze cmentarze, na których leżą sławni Polacy. Taką osobą była M. Konopnicka, której ciało jest złożone na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

krajobraz - zdjęcia

Autor: download.net.pl – mobile
Źródło: http://www.flickr.com
Arctic Monkeys

Autor: PokerStars.com
Spis pochowanych tam zasłużonych dla naszego kraju osób jest niezwykle długa i zawiera m.in. nazwisko słynnego polskiego matematyka Stefana Banacha, który razem ze swymi rówieśnikami kilkadziesiąt lat temu tworzył w słynnej ówczesnej restauracji słynne teorie matematyczne. Jadąc na Kresy, należałoby także zwiedzić w Wilnie słynną Ostrą Bramę, która została nawet wspomniana przez A. Mickiewicza w pierwszej księdze jego poematu Pan Tadeusz. Należy jednak pamiętać, że dla naszych ojców istniały poza tym Kresy Zachodnie.

Była to należąca do Niemiec część Pomorza oraz Śląska. Aktualnie Kresy Wschodnie to obszar ok. 500-800 tysięcy km kwadratowych, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu należał do naszego kraju.