Historia najpopularniejszych instrumentów dętych

Wiele instrumentów, w szczególności należących do grupy instrumentów dętych miało swoją przeszłość powiązaną z wojskiem bądź rycerstwem. Używano ich do ostrzegania przed nieprzyjacielem, wabienia bądź płoszenia zwierzyny, świętowania zwycięstwa bądź opłakiwania porażki.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco później ich rola uległa zmianie żeby po różnych modyfikacjach zostawały częściami składowymi orkiestry albo zespołu muzycznego. Najbardziej znanym przykładem takiej ewolucji są trąbki.

Pierwsze trąbki (możesz wybrać i zamówić online: najlepsze trąbki), wywodzące się z starodawnych instrumentów blaszanych, z wyglądu bardziej przypominały obecny róg, ponieważ nie miały zaworów w związku z tym miewały bardzo małe zdolności melodyczne. Nadawały się tylko do grania fanfar. Przez wieki ulepszano je systematycznie, aż z początkiem XIXw. trąbki otrzymały ostatecznie kształt taki jak teraz. Jednak obecnie nie jest to instrument o większych walorach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, czasami w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to nieco zmodyfikowane helikony o niezmiernie dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona ponad głową instrumentalisty. Z powodu tej właśnie dużej czaszy, w orkiestrach dętych, gdzie najczęściej są używane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwotne suzafony zostały stworzone pod koniec XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony są wykorzystywane również w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w muzyce jazzowej. Tenorhorny zaś to zmodyfikowane buglehorny, które pojawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak poprzedni instrument, tenorhorny również zakończone są dużym otworem, jednak nie musi być umiejscowiony aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu to ustnik, przechodzący w rurę ustnikową, wentyle razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były używane już przez pruską kawalerię na początku XIXw. Najmniej znane są saksony, o których ciężko jest wyszukać jakąkolwiek informacje, tak w Internecie, jak również w branżowych pismach.

Zamówisz u nas te i mnóstwo różnych instrumentów – instrumenty dęte – tenorhorny