Instrumenty elektroniczne i klasyczne – które z nich są najlepsze?

Muzyczne instrumenty dzieli się na instrumenty szarpane i dęte. W gronie instrumentów dętych, zwanych także aerofonami można rozróżnić aerofony drewniane, klawiszowe i blaszane. Reprezentantów rodzin instrumentów dętych drewnianych i blaszanych jest bardzo dużo i są ogólnie znane. Instrumenty z klawiszamito dość nieduża grupa.

Gra na akordeonie

Autor: Joe Mabel
Źródło: http://www.flickr.com
Obejmować ona będzie na przykład popularne akordeony (najlepsze ceny : popularne akordeony klasyczne) zwane też harmoniami, harmonijki ustne to znaczy organki oraz organy. Powietrzny strumień jest w nich tłoczony albo za pomocą oddechu grającego lub przy pomocy urządzenia sprężającego powietrze, na przykład miecha. W dalszej kolejności za pomocą klawiszy reguluje się jego wielkość przepływu i tym samym natężenie i wysokość granego dźwięku. Można przyglądnąć się bliżej paru instrumentom z tej rodziny.

Najpowszechniejsze kiedyś były akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. W czasach powojennych praktycznie każda potańcówka odbywała się przy akompaniamencie tych instrumentów. Pierwsze tego typu akordeony zaczęły się pojawiać jednak znacznie wcześniej, na początku dziewiętnastego wieku. Powietrze było tłoczone przez miech wprawiany w ruch rękami, później przelatywało ono przez układ stroików, które generowały dźwięki. Z prawej strony umieszczone były klawisze albo guziki podstawowe, zaś z lewej umieszczone były guziki odpowiedzialne za basy. Wiele lat później w sprzedaży pojawiać się zaczęły akordeony elektroniczne, w których dźwięk wydobywany jest już w inny sposób. Miech spełnia tylko funkcję ozdobną zaś w środku centrum operacyjne stanowią układy cyfrowe, dzięki którym może odbywać się gra. Zwolennicy nowoczesnych wersji tych sprzętów są zdania, że gra na nich będzie dużo łatwiejsza i pozwala na wydobycie bardzo dużej liczby dźwięków w sposób znacznie łatwiejszy, niż podczas gry na klasycznym akordeonie. Podobnie jak akordeony elektroniczne na rynek wtargnęły i szybko zdobyły serca najlepsze fortepiany elektroniczne. O ile jednak gra na elektronicznych instrumentach sprawia mniej problemów i czasem pozwala uzyskać o wiele bardziej interesujący efekt końcowy, o tyle wszyscy muszą się zgodzić, że typowe instrumenty mają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.