Jeśli hobby przemienia się w zawód, to wtedy poza dużymi kosztami możemy liczyć również na przypływ gotówki z tego tytułu

Każde hobby wymaga wkładu finansowego, jedno więcej, drugie nie tak dużo. Jeśli zaś nasza dziedzina zainteresowań przemienia się w pracę zawodową, to w takim wypadku poza większymi kosztami możemy liczyć również na przypływ gotówki z tego tytułu. Jednak rozwój ma swoją cenę, jeśli się rozwijamy w konkretnej dziedzinie to powinniśmy inwestować w swoją zawodową pasję, do momentu gdy osiągniemy pełnię umiejętności, w tym co nas interesuje. Mimo wszystko, jeśli dotrzemy do tego miejsca koszty wcale się nie skończą. Rozwój to ciągłe inwestowanie w siebie. Również pisarz płaci duże koszty własnego rozwoju, choć dużo osób w to nie jest w stanie uwierzyć.

sprzęt studyjny

Autor: Audio Mix House
Źródło: http://www.flickr.com
Pisarz to ma klawo, wielutak uważa, nie dość, że siedzi w swoim mieszkaniu to również może pisać, gdzie mu się podoba. Może udać się nad morze, wynająć domek nad samym brzegiem i pracować. Może też zaszyć się w górach i tam łapać wenę. Nie myślą natomiast ludzie, co tak twierdzą o tym, że ego typu sposób życia też kosztuje. Mało który pisarz może sobie pozwolić na takie życie. Tylko niektórzy, tym bardziej w naszym kraju. Reszta nie ma tak dobrze, czekają dopiero na swój czas, lecz do tego momentu zarabiają jak inni – ciężką pracą.

No to, ktoś powie, jak nie ma tak dobrze to i tak ma znacznie lepiej aniżeli reszta artystów: muzycy lub fotografowie. Nie musi raczej kupować drogiego sprzętu studyjnego typu blendy trójkątne, gitary i miksery. Nie jest zmuszony, by zainwestować w taki rodzaj sprzętu studyjnego jak ekran. Podobnie nie jest zmuszony tak jak

studio

Autor: Chris Marchant
Źródło: http://www.flickr.com

zawodowy fotograf wkładać swój oszczędności w sprzęt studyjny jak blend, wolny jest też od kupna sprzętu studyjnego typu ekran odbijająco-rozpraszający, nie inwestuje w najnowsze lampy lub w najwyższej klasy obiektywy. Pisarzowi kiedyś wystarczała maszyna do pisania lub kartka. Teraz ma komputer.

Takie myślenie jest błędne, bo pisarz, tak samo jak inni profesjonaliści inwestuje w siebie cały czas. Wszak taki człowiek musi dużo czytać, ciągle przyswajać wiedzę, a lektury do tanich nie należą. Powinien chodzić na szkolenia, dokształcać się, łapać kontakt z ludźmi z branży, chodzić na spotkania branżowe, które przeważnie do tanich nie należą. Musi także łapać natchnienie, podróżować, chodzić na spektakle i do kina. To sporo kosztuje. Zgadza się, iż nie potrzebuje kosztownego sprzętu do samego pisania. Wystarczy kartka papieru oraz długopis. Jednak, żeby zapełnić głowę pomysłami musi najpierw zainwestować w samorozwój.