Każde dziecko kocha zabawę, a my jako osoby dorosłe powinniśmy trochę wspomóc w tym, by zabawa była ciekawa i bezpieczna

Jak to zrobić, co zaproponować dziecku, aby było szczęśliwe, a jednocześnie – co niezwykle ważne – w pełni bezpieczne? Najkorzystniejsze są do tego przeznaczone place zabaw, lecz jak je urządzić, żeby było jak najlepiej, dla dzieci, jak i dla rodziców?

Plac zabaw dla dzieci

Autor: jason wilson
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości podział na grupy wiekowe, który może ułatwić zagospodarowanie placu zabaw, jest właściwie umowne.sprawdź więcej – przeczytaj więcej tutaj -Zawsze trzeba odnosić się do konkretnych osobowości najmłodszych użytkowników, gdyż są przecież dzieci bardziej i w mniejszym stopniu aktywne, sprawniejsze fizycznie niż rówieśnicy, bardziej zainteresowane zabawami na myślenie niż sportem i tym podobne. Dzieci najbardziej małe, czyli jedno-, dwu- i trzylatki bardzo chętnie bawią się w piaskownicy. W dni upalne będzie przydatny także niewielki dmuchany basen ogrodowy. Do tego plastikowe wiaderka i łopatki i inne konieczne przedmioty do piaskownicy, jak grabki, foremki i taczki. Przydatna będzie też mała plastikowa zjeżdżalnia – place zabaw Magic Nets.

Dzieciakom trzy-pięcioletnim niezbędne jest większa ilość ruchu, warto więc zapewnić huśtawkę. Przydatny będzie też domek lub wigwam (płócienny może być też z tworzywa sztucznego), w jakim maluchy będą mogły się schronić. Takie wyposażenie powinno wystarczyć też sześcio- czy siedmiolatkom, 8 i 10-latki potrzebują większych wyzwań, bo preferują się wspinać, biegać, pokonywać przeszkody. Marzą na przykład o trampolinie, drewnianym domku na drzewie lub na palach. Jak miejsca w ogrodzie jest dosyć, korzystnie kupić drewniany fort z pomostem, gdzie znajduje się także domek, są schodki, lecz jednocześnie zjeżdżalnia oraz liny do wspinania się. Tego typu budowla będzie także atrakcyjna dla starszych dzieciaków, choć w miarę gdy będą rosły coraz mniej czasu będą one przebywać w przydomowym ogrodzie, a więcej z kolegami – polecany sklep z placami zabaw.

Bawiące się dziecko

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com

W jakie wyposażenie placu zabaw zainwestować? Na pewno odpowiednie są zabawki plastikowe. Są niezbyt ciężkie, kolorowe, pomyślane specjalnie dla maluchów. Te zrobione z tworzywa lepszej jakości nie tracą swych walorów przez kilka sezonów, ale więcej kosztują. Korzystnie także zainwestować w urządzenia z drewna. Są przyjazne, ponieważ wykonane z materiału naturalnego, pięknie wpisującego się w otoczenie jakim jest ogród. Z takich elementów robi się piaskownice, huśtawki, oraz konstrukcje zwane popularnie fortami. Przed dokonaniem zakupu trzeba sprawdzić jakość wykonania, czyli wszystkie powierzchnie muszą być bardzo idealnie wygładzone i zaimpregnowane, nie mogą mieć spękań ani zadziorów.