Kolorowanki – sedno małego świata

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest naturalna twórczość w życiu dziecka. bez problemu można zaobserwować już u najmniejszych, ledwo obracających w rączce ołówek, jak dużą przyjemność przynosi im malowanie. Niezrozumiałe w ocenie dorosłych bezkształtne mazanie po kartce, w psychologicznym ujęciu nazywane jest malowaniem bazgrot i naprawdę nie ma nic wspólnego z niszczeniem bloku rysunkowego. Jest to ćwiczenie zarówno odruchów palców, jak także próba uchwycenia kształtu i odtworzenia zobaczonych wcześniej obiektów.

Dla najmłodszych nie jest to banalne, trzeba im troszkę pomóc. Szeroko dostępne |na rynku kolorowanki dla dzieci dzięki obrysowanym kształtom, pomogą nauczyć się wykorzystania całej kartki, a także dokładnych ruchów motorycznych dłoni. Sprzedawane są w różnych rodzajach i nierzadko dobiera się je do wieku. Inne będą przyciągać uwagę przedszkolaka, na przykład kolorowanki kucyki albo muminki, a inne maluchów – opierające się na mniej skomplikowanych kształtach. Zrozumiałe jest też to, że kolorowanki kucyki będą raczej interesować dziewczyny, mimo że nie jest to reguła. Grupa chłopców w pewnym wieku nie szaleje za samochodami i woli dziewczęce zabawy. Nie powinno się tego negować, ale raczej pokazać jak rozumiemy swoje dziecko i co lubi.

Autor: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostows

Ciekawą alternatywą dla kolorowanek są wodne malowanki dla dzieci. Kroplą wody na pędzelku, szkrab może stworzyć piękne, wyraziste, kolory obrazków z ulubionej baśni. Dla przedszkolaków próbujących tradycyjnie operować farbami, zabawkarze proponują różne malowanki z mocniejszego papieru, stworzone do farb plakatówek lub hulajnoga wyczynowa lekka akwareli.

Pamiętajmy także o tym, że kolorowanki dla dzieci i malowanki dla dzieci nie są przedmiotem który zawsze trzeba kupować. Kiedy któreś z rodziców może poświęcać chwilę czasu na naszkicowanie rysunków bez wypełnień, to też bardzo dobrze sprawdzą się one jako malowanka. A być może więcej, ponieważ wspólne rysowanie buduje więzi i sprawia że maleństwo czuje się ważne. Twórczość w życiu malucha jest kwestią bardzo istotną i należy ją podtrzymywać na każdy możliwy sposób. Nie jest tylko formą spędzania czasu. Kolorowanie i malowanie trenuje wyobraźnię, ale ponadto uczy systematyzowania wiadomości o świecie.