
Sztuka, której tworzywem jest dźwięk towarzyszy ludzkości w różnych odmianach od stuleci. Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać chociaż w przybliżeniu datę pojawienia się muzyki. Wiemy jednak, że już jednostajne śpiewy ludzi z jaskiń były pierwszą próbą jej stworzenia. Neandertalczyk zapewne śpiewał by dodać sobie otuchy i polepszyć samopoczucie. W epoce Antyku nastąpił rozwój muzyki. Przede wszystkim powstały liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) jak też strunowe (np. lira, harfa). Nie brak było również oryginalnych instrumentów jak chociażby muszli.

Źródło: http://www.flickr.com
Era Średniowiecza kojarzona jest z zastojem, choć dominowała w tamtym czasie muzyka kościelna. Jednakże w erze Renesansu, nastąpił dalszy rozwój muzyki, zarówno wokalnej, religijnej i świeckiej. Był to także okres powstania polifonii. W Baroku w Italii powstała nowa odmiana dramatu śpiewanego, to jest opera. Romantyzm i Oświecenie zainicjowały gwałtowny rozwój muzyki poważnej. Końcówka XIX w. to także intensywny rozkwit baletu. Okres międzywojnia wniósł wiele zmian. Także w muzyce dużo się zmieniło. Można by powiedzieć, iż muzyka poważna trochę się znużyła. Poczęto rozmaite eksperymenty. Efektem tego było zaistnienie nowego rodzaju muzyki – był nią jazz. Tradycyjnym instrumentem jazzu jest trąbka. Powstały także inne gatunki muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, heavy metal, blues, disco-polo itp.. Przy okazji zerknij na instrumenty – z najpopularniejszych kompozytorów światowej sławy są: Ludwig Van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.
Współcześnie z przeróżnego typu muzyką się spotykamy, prawie na każdym kroczku. Wpada do naszej świadomości przez stacje radiowe a także telewizyjne. Wszystkim wiadomo, iż muzyka działa na nas w sposób łagodzący. Odrywa nas od zgiełku współczesnego świata. Choć muzyka jest tak bardzo popularna na całym świecie to pełni ona indywidualną rolę w życiu każdego człowieka. Rozmaite preferencje muzyczne mają poszczególni ludzie. Rolą muzyki może być wywołanie w nas stanu odprężenia jak też od czasu do czasu wyzwolenie w człowieku zwiększonej werwy lub przekaz danej treści zawierającej się w utworze muzycznym. Tu bonus dla prawdziwych fanów muzycznych: płyty w kolekcjach i zestawach.