Krótki przegląd odmian kawałków muzycznych

Sztuka, której tworzywem jest dźwięk towarzyszy ludzkości w różnych odmianach od stuleci. Nie jest łatwo jednoznacznie wskazać chociaż w przybliżeniu datę pojawienia się muzyki. Wiemy jednak, że już jednostajne śpiewy ludzi z jaskiń były pierwszą próbą jej stworzenia. Neandertalczyk zapewne śpiewał by dodać sobie otuchy i polepszyć samopoczucie. W epoce Antyku nastąpił rozwój muzyki. Przede wszystkim powstały liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) jak też strunowe (np. lira, harfa). Nie brak było również oryginalnych instrumentów jak chociażby muszli.

koncert gitarowy

Autor: Gialla Farfalla
Źródło: http://www.flickr.com
Era Średniowiecza kojarzona jest z zastojem, choć dominowała w tamtym czasie muzyka kościelna. Jednakże w erze Renesansu, nastąpił dalszy rozwój muzyki, zarówno wokalnej, religijnej i świeckiej. Był to także okres powstania polifonii. W Baroku w Italii powstała nowa odmiana dramatu śpiewanego, to jest opera. Romantyzm i Oświecenie zainicjowały gwałtowny rozwój muzyki poważnej. Końcówka XIX w. to także intensywny rozkwit baletu. Okres międzywojnia wniósł wiele zmian. Także w muzyce dużo się zmieniło. Można by powiedzieć, iż muzyka poważna trochę się znużyła. Poczęto rozmaite eksperymenty. Efektem tego było zaistnienie nowego rodzaju muzyki – był nią jazz. Tradycyjnym instrumentem jazzu jest trąbka. Powstały także inne gatunki muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, heavy metal, blues, disco-polo itp.. Przy okazji zerknij na instrumenty – z najpopularniejszych kompozytorów światowej sławy są: Ludwig Van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.

Współcześnie z przeróżnego typu muzyką się spotykamy, prawie na każdym kroczku. Wpada do naszej świadomości przez stacje radiowe a także telewizyjne. Wszystkim wiadomo, iż muzyka działa na nas w sposób łagodzący. Odrywa nas od zgiełku współczesnego świata. Choć muzyka jest tak bardzo popularna na całym świecie to pełni ona indywidualną rolę w życiu każdego człowieka. Rozmaite preferencje muzyczne mają poszczególni ludzie. Rolą muzyki może być wywołanie w nas stanu odprężenia jak też od czasu do czasu wyzwolenie w człowieku zwiększonej werwy lub przekaz danej treści zawierającej się w utworze muzycznym. Tu bonus dla prawdziwych fanów muzycznych: płyty w kolekcjach i zestawach.