Najlepsze obiektywy do lustrzanek.

Ultra szerokokątny obiektyw Sigma 10-20 stworzony został specjalnie dla lustrzanek cyfrowych o matrycy APS-C. Dzięki niesamowitemu polu widzenia (aż 102 stopni), świetnie sprawdza się tam gdzie trzeba zrobić szerokie kadry na przykład krajobrazy czy architektura. Maksymalna liczba przesłony powoduje, że obiektyw świetnie nadaje się do fotografowania we wnętrzach i pozwala zatrzymać się na fotografowanym obiekcie. Doskonale wypadnie zatem podczas fotografowania w wąskich pomieszczeniach.

widok przez obiektyw

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Obiektyw Sigma 10-20 jest to dosyć spory, ale przy tym krótki i zwarty. Początkowo sprawia wrażenie bardziej jasnego zooma standardowego aniżeli ultra szerokokątnego. Dopiero kiedy spojrzy się na jego przód, w którym zlokalizowana jest stosunkowo nieduża soczewka, to zobaczyć można do jakiej klasy zalicza się ten zoom. Zoom 10-20 mm usytuowany jest w klasie obiektywów z linii EX, czyli wśród najlepszych pod względem parametrów obiektywów, wysokiej jakości obrazu, solidnym wykonaniu i dużej odporności. Towarzyszy temu matowe wykończenie, które jednym się podoba, a innym nie.

Jednak całkiem dobrze maskuje ono fakt, stworzenia większości obudowy obiektywu z tworzyw sztucznych. Zoom waży prawie pół kilograma. Pierścień pracuje lekko i sprawnie, ale nieco głośno, zarówno w automatyce, jak i w trybie manualnym. Seria EX jest przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników i odznacza się wysokim stopniem zaawansowania konstrukcji. Trzy soczewki niskodyspersyjne SLD prawie całkowicie zmniejszają aberrację chromatyczną. Zniekształcenia są natomiast likwidowane przez soczewki asferyczne. Sigma 10-20 ma wbudowany system wewnętrznego ostrzenia – przedni element jest nieruchomy, co pozwala na użycie filtrów polaryzacyjnych jak i osłony tulipanowej. Ustawienie ostrości odbywa się bardzo szybko i cicho dzięki zastosowaniu silnika ultradźwiękowego HSM. Nowe, wielowarstwowe powłoki anty refleksyjne oraz specjalna struktura obiektywu, niezwykle skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju duszki, przy fotografiach pod światło – co jest bardzo ważną zaletą przy obiektywie o tak dużym kącie widzenia – .

fragment obiektywu

Autor: Ryan Bodenstein
Źródło: http://www.flickr.com
Głównymi zaletami obiektywu Sigma 10-20 są: niezwykle dobre jakości obrazu w centrum pola widzenia; poprawne kontrolowane aberracje chromatyczne; niewielki astygmatyzm, sprawny autofokus; dobra praca pod ostre światło, trwałe wykonanie oraz niewielkie gabaryty. Sigma 10-20 to zdobywca licznych nagród. Jest zachwalany przez wszystkie strony i gazety fotograficzne ale też przez jego użytkowników. Doskonała jakość poparta jest aż 3-letnią gwarancją standardową z możliwością przedłużenia do 5-ciu lat.