Zajmująca pasja – Ciekawa historia najbardziej popularnych instrumentów

Pośród wielu rodzajów muzycznych instrumentów największe znaczenie odgrywają instrumenty dęte, nazywane również aerofonami. Jest ich największa ilość i posiadają niezwykle długą i ciekawą historię. Spora część z nich wymyślono jako instrumenty używane przez rycerzy w czasie polowań.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Potem przez lata były udoskonalane i przystosowywane do użytku w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte sięgają chętnie zarówno muzycy w orkiestrach, w szczególności w orkiestrach dętych, jak i muzycy jazzowi. Jak ich nazwa wskazuje, instrumenty dęte to grupa instrumentów, w których muzyka powstaje wskutek zadęcia.

Można je podzielić na dęte drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują między innymi flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród instrumentów blaszanych znajdziemy na przykład tuby, trąbki, puzony, a także rzadziej spotykane waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt online: dobre instrumenty – rogi).

Klawiszowe instrumenty mają chyba najmniej reprezentantów i najbardziej znane wśród nich to duże organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Niezwykle interesujące są także wielkie tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród instrumentów dętych, które idealnie będą uzupełniać grupę symfonicznej orkiestry, ale dość chętnie wykorzystywane są także jako instrumenty do solowej gry. Tuba ma jednak swoją genezę jeszcze w starożytnych wiekach. Przodkiem tuby była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po opracowaniu wentylów w dziewiętnastym wieku, tuby otrzymały swój ostateczny kształt. Tuba składa się z długiej rury, kilkukrotnie zawiniętej, zakończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiego końca przechodzącej w czarę głosową. Co ciekawe, w każdy pierwszy majowy piątek jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest tak samo długa co poprzednio opisywanego. Waltornie swych przodków mają w pierwotnych instrumentach tworzonych z pustych rogów zwierzęcych, drewna albo z łodyg roślin. I znowu modyfikacje pozwoliły ostatecznie na usprawnienie i użycie tego prymitywnego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny w sklepach internetowych i kup taniej: dobre instrumenty – waltornie).